lördag 9 juni 2012

TIPS PÅ BILLIG MAT SÖKES!!

Jag skulle verkligen vilja dra ner vårat matkonto, för när jag kikade på lyxfällan igår så sade ekonomerna att den familjen (2 vuxna & 3 barn) skulle klara sig på 4500:- på mat!
Men vad är liksom normen på detta??
Och har ni någon bra, smidig & billig maträtt som ni vill dela med er??


17 kommentarer:

  1. Matlista och storhandla är knepet, och att ta tillvara på rester. Matlåda till jobbet. Handla extrapriser men inte mer än man gör åt och har planerat för.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Det där gör jag redan!!! Men tack ändå!
      Skulle behöva mer tips på billig mat!

      Radera
  2. Soppa tycker ja är väldigt gott och går att variera. Billigt är det med. Om dina barn gillar det:)

    SvaraRadera
  3. Falukorv (ungsbakad med potatismos, stroganoff med ris, stekt med stuvade makaroner etc), färsrätter (köttfärssås, biffar, köttbullar, biffar, köttfärslimpa, tacos etc), soppor (potatis- och purjulök, blomkål, grön eller gul ärtsoppa etc), stekt strömming, pannkakor, fläskpannkaka etc mm osv

    SvaraRadera
    Svar
    1. Tackar... Det låter ungefär det som vi äter...

      Radera
  4. Skriv upp vad ni äter en typisk dag... Så kan vi alla ge förslag...

    SvaraRadera
    Svar
    1. En dag??
      Alltså är det en vardag så äter gubben & jag frukost hemma..
      Jag äter vaniljyogurt & kanske en macka..
      Maken äter yoghurt eller gröt..!

      Lunch: Det är ju oftast resterna efter gårdagens middag!
      Middag är allt ifrån Varma mackor, pannkakor, köttfärssås eller så..

      Radera
  5. All mat är ju i princip billig, om man inte frossar med oxfilé alla veckans dagar. Köper du vad som är billigt i affären, så blir ju middagen billig!
    Vi har ett matkonto på ca 4500 MAX och då inkluderar det god och nyttig mat, hund och katt mat och blöjor. Vi handlar på maxi.
    Köp det som är billigt och laga utefter det istället för att rikta in dig på villiga maträtter - en falukorvsmiddsg blir ju inte lila billig om korven kostar 50 spänn istället för 18 liksom.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ida då är det mer kolla in vad som är billigt i affären eller i reklambladen! Annars gör vi ju alltid matlista liksom på torsdag/fredag & veckohandlar samma dag!

      Radera
  6. Det verkar som du tycker att det du köper är billigt men om nu de på Lyxfällan skrev upp 4500 kronor på en månad borde det utan större problem gå att få ner detta till fyra tusen och ni lägger sex till sju tusen vilket är ju hejdlöst mycket mer. Skriv upp allt ni handlar och var ärlig vid dig själv - urtråkigt men lönsamt. Aldrig, aldrig, aldrig halvfabrikat. Har du ont om tid gö r storkok istället som räcker flera dagar. Barnen får ju lunch i skolan så då går ju denna kostnaden bort.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja maken & jag har snackat om det & vi tycker vi handlar..
      Fast sedan är det ju så att när vi räknar matpengar så är det ju liksom tvättmedel, toalettpapper, diskmedel, hygien som är med i våra uträkningar! Frågan om det är så på Lyxfällan eller om de "bara" räknar maten!!

      Radera
  7. Nej det tror jag verkligen inte - vi är tre stycken och lever på cirka två tusen inklusive allt sådant.

    SvaraRadera
  8. I våra 4500 är hygiene och allt inräknat. Och vi snålar inte på nåt sätt, köper mycket i delikatessen tex men vi köper vad som går åt på en vecka - inte mer. Det brukar man ute använda och sen blir det för
    Gammalt ändå.
    Tror att lyckönskan menar allt man köper i en matade och då är ju disk och sånt inräknat.

    SvaraRadera
  9. Sorry iPhone ändrar orden :-0

    SvaraRadera
  10. Jag gör matlista och handlar efter den men jag kollar rätt mycket på jämförelsepriserna. Handlar inte bara det "billigaste" märkena men rätt mycket. Sen köper jag alltid extra när det är riktigt bra extrapriser tex på falukorv eller köttfärs mm, så även om det inte står med på listan så handlar jag ändå för att det är billigt.
    Jag och två barn har ca 2500 kr i matkostnad i månaden och då är allt inräknat.

    SvaraRadera
  11. Då kan jag ju lägga till ett litet tips om man vill ha bättre koll på extrapriserna. Finns en app som heter Matpriskollen som samlar alla matbutikers extrapriser lätt i smartphonen.

    SvaraRadera
  12. Hej Linda,
    Kikar in här lite och mina tips på billig mat som kan användas till mycket är kycklingfile och fläskfile (finns nästan alltid nån butik som har fryst för 59 kr/kg). Det kan du ha både att steka, grilla, göra i ugn och ha i grytor. Sen tror ju jag att om du nu gör matlistor och veckohandlar så har ni rätt bra koll på vad ni lägger på middagsmat. Det man kanske kan titta på då och spara in på är de andra målen. gröt är ju billigare än både yoghurt och bröd om ni gillar det. grovt bröd mättar bättre än ljust så det blir nog billigare i längden. Lycka till med sparandet och hoppas ni får en härlig semester.

    SvaraRadera